Eugeniusz Dębski - www.eugeniuszdebski.pl
Aktualizacja: 12.04.2023
wstęp
Kolejna wyprawa w głąb dziurawej pamięci mojej. Moja wyprawa, twoje, Czytelniku, jej owoce. Każdemu zdarza się sięgać pamięcią do rzeczy miłych, młodych, ładnych i tragicznych. Nie każdy ma taką możliwość jak ja, oto mam swoją stronę (Andre? Mój od wieków Admin, dzięki i polecam się na przyszłość), mam Admina, który realizuje moje zachcianki. Tobie zostaje czytać, ewentualnie psioczyć, albo razem: psioczyć i czytać. W każdym razie – odcinek jest.
Druga sprawa. Oto jakoś tak dwa lata temu żona wynalazła w Sieci pomysł niejakiego Erica Schreibera, niemieckiego miłośnika fantastyki i wydawcę, który uświadomił sobie, że minął ponad wiek od śmierci Kawalera Legii Honorowej Julesa Gabriela Verne’a i należałoby o tym fakcie dobitnie ludzkość powiadomić. Przypomnieć?
Oto, co wymyślił Eric: antologia pod tytułem „W 80 opowiadań dookoła świata”. Antologia osiemdziesięciu opowiadań z osiemdziesięciu krajów kuli ziemskiej. Opowiadania króciaki, takie po 5 stron. Oczywiście – zareagowałem jak trafiony z procy afrykański bawół: runąłem do dzieła. Chwilę potem opowiadanie było gotowe, kilka chwil później gotowy był przekład i poszło.
Mniej więcej rok trwało zbieranie tekstów. Był moment, kiedy inicjatywa jakby żegnała się z życiem, po pięćdziesięciu utworach stanęło, potem ruszyło, potem zwolniło, przyspieszyło… I tak dalej. W końcu – skończyło się.
Powstała antologia, która po przekładzie na niemiecki będzie do kupienia w wersji papierowej. Autorzy zaś, w ramach honorariów i honorów otrzymali e-booka w językach oryginałów. Z pozwoleniem na umieszczenie tekstu na swojej/innej stronie WWW. Do pobrania, czytania, rozmyślania. Do ćwiczeń językowych i jakichś innych może.
Możecie też odwiedzić stronę tego projektu (AKTUALIZACJA: Info dzięki "Freynir": Niestety strona projektu już nie istnieje ale możecie zerknąć do niej w ramach web.archive.org) http://www.around-the-world-in-80-sf-stories.com - dowiecie się kto i jak reprezentował poszczególne kraje.
Szalejcie!

Beata & EuGeniusz DębscyEugeniusz DębskiHosting: NETinstal - Internet i telekomunikacja